Do tego, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem i korzystać z codziennych aktywności, niezbędne jest przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych. Ważne jednak, by bacznie obserwować swój organizm i szybko wykrywać wszelkie nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia pacjenta. Jeśli takie się pojawią – należy udać się do lekarza i sprawdzić przyczyny tych dolegliwości. Jednym z badań, które zaleca się wykonać w pierwszej kolejności, jest USG. W przypadku zauważenia problemów między innymi z bólem gardła, zaleca się wykonanie badania USG ślinianek.
Do czego służą ślinianki?
Ślinianki pełnią istotną rolę w organizmie człowieka. Jak już sama nazwa wskazuje, są odpowiedzialne za produkcję śliny. Znajdują się głównie w okolicach gardła oraz uszu. Z racji tego, że produkują ślinę – nawet około litra na dobę – mają bezpośredni wpływ na to, jak przebiega proces trawienia w organizmie, pełnią też funkcję ochronną i bakteriobójczą. Można śmiało stwierdzić, że są jednym z tych gruczołów, o których wiele osób nie pamięta na co dzień, ale funkcjonowanie bez ich odpowiedniego działania może bardzo mocno utrudniać codzienne życie. Dlatego tak ważne jest, by szybko zareagować, jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości z nimi związane.
USG ślinianek – wskazania do wykonania badania
Pierwsze objawy problemów ze śliniankami mogą wiele nie różnić się od przeziębienia bądź infekcji. Objawiają się bólem gardła czy w okolicach uszu. Dlatego też często przez pacjentów mylone są z anginą lub innymi chorobami górnych dróg oddechowych. Jednak jeżeli do tego wyraźnie wyczuwalne są powiększone węzły chłonne, ból utrzymuje się długo i nie ustaje, a na dodatek pojawiają się trudności w połykaniu śliny, może to sugerować nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem ślinianek. Jedną z metod, która najszybciej pomoże to potwierdzić, a także znaleźć przyczynę tego stanu – jest badanie USG ślinianek.
Jak przebiega USG ślinianek?
Zaletą badania USG jest to, że przeprowadza się je szybko, wynik znany jest od razu po zakończeniu całej procedury, a na dodatek odbywa się bezinwazyjnie i bezpieczne. Mogą więc poddawać się mu zarówno dorośli, jak i dzieci, również kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Ważne, by o tym pamiętać – ponieważ w przypadku problemów ze zdrowiem niezwykle istotny jest czas reakcji. Im szybciej pacjent podda się badaniu, tym szybciej będzie można wdrożyć właściwe leczenie, zahamować rozwój choroby i dzięki temu – wrócić do pełni zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku badania USG ślinianek. Nie wymaga ono od pacjenta wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być więc na czczo. Warto jednak pamiętać o wygodnej odzieży, która pozwoli na swobodne odsłonięcie szyi.
Lekarz prowadzący badanie przeprowadza na samym początku dokładny wywiad z pacjentem. Zapoznaje się ze wszystkimi objawami, które są już zauważalne, jak na przykład długo utrzymujący się ból w okolicach gardła lub uszu. Sprawdza historię chorób pacjenta. Następnie prosi o położenie się na kozetce i przystępuje do przeprowadzenia badania USG. Za pomocą aparatu ultrasonograficznego lekarz jest w stanie dokładnie przebadać wielkość gruczołów oraz węzłów chłonnych. Weryfikuje, czy w ich obrębie występują stany zapalne lub zmiany ogniskowe. Jeśli tak – jest w stanie dokładnie określić ich położenie oraz stopień zaawansowania. Bada, czy u pacjenta występują guzy w obrębie ślinianek, jak szerokie są przewody ślinowe lub czy nie wytworzyła się kamica w ich okolicy.
Pacjent otrzymuje pełny wynik badania zaraz po jego zakończeniu i na tej podstawie może podjąć kolejne kroki związane z leczeniem. Właśnie wspomniana kamica jest jednym z najczęstszych problemów, które pojawiają się w obrębie ślinianek. Kłopoty związane z działaniem tych gruczołów mają bezpośredni wpływ na codzienne aktywności pacjenta. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku już pierwszych niepokojących objawów i nieprawidłowości, udać się do lekarza w celu znalezienia przyczyny tych trudności i wdrożenia odpowiedniego leczenia.