Szkło posiada szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie. Jest ono wykorzystywane nie tylko do produkcji okien i drzwi, ale także elewacji czy wielu innych elementów wyposażenia.
Dlaczego szkło jest tak popularne we współczesnym budownictwie?
Zastosowanie szkła we współczesnym budownictwie wymaga znajomości podstawowych cech i właściwości tego tworzywa. Szkło jako materiał ma uniwersalny charakter oraz praktyczne zastosowanie. To efektowne tworzywo, które można wykorzystać do stworzenia płyt okładzinowych, profili i elewacji, a także wykańczania wnętrz.
Szyby szklane mają szerokie zastosowanie. Można użyć tych elementów jako ściany w budynkach. Pojedyncze, przezroczyste lub kolorowe tafle szkła świetnie prezentują się jako ściany działowe. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w domu lub mieszkaniu, ale również w pomieszczeniach firmowych. Szkło jest materiałem, na którym można umieścić dowolnie wybraną grafikę, wzory, logotyp, a także inne elementy identyfikacji wizualnej danej marki. Dlatego też szklane ściany w pomieszczeniach biurowych są elementami konstrukcji. Nadają one wnętrzom efektowny design, a jednocześnie umożliwiają naturalne przenikanie światła.
Wykorzystanie szyb o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej umożliwia bezpieczne korzystanie z pomieszczeń firmowych. Szkło jest materiałem łatwym do czyszczenia, a ponadto odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Szyby szklane w budynkach firmowych mogą pełnić także funkcję ochronną, utrudniającą włamanie, jak również oddzielającą klientów od pracowników firmy. Szklana bariera jest łatwa do montażu. Może także idealnie wkomponować się w aranżację danego wnętrza.
Elementy stolarki wewnętrznej wykonane ze szkła
W wielu domach, mieszkaniach lub biurach stosuje się także szklane drzwi. To element składowy przegrody budowlanej. Drzwi wykonane ze szkła mogą być wytwarzane z materiału bezpiecznego – hartowanego lub klejonego, o odpowiedniej grubości i wytrzymałości mechanicznej. Tego typu rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych surowców, z których wykonuje się elementy stolarki wewnętrznej. Szkło może zastępować lite drewno, laminat, fornir, a także tworzywo sztuczne. Szklane drzwi mogą być wykonane z tworzywa półprzezroczystego w kolorze mlecznym, jak również zdobionego grafiką.
W pomieszczeniach firmowych szklane drzwi mogą posiadać elementy identyfikacji wizualnej w postaci nazwy i loga konkretnej marki. Szklane drzwi wykonane z materiału bezbarwnego dodają pomieszczeniom przestronności i wpływają na ich ogólny design. Szklana stolarka sprawdzi się także w miejscach, w których zastosowanie tradycyjnych materiałów może spowodować chaos aranżacyjny lub też negatywnie wpłynąć na wygląd danego pomieszczenia. Doskonałe właściwości materiału, którym jest szkło, pozwalają na przenikanie światła dziennego, co ma niebagatelne znaczenie dla komfortu przebywania w danym wnętrzu.
Nowoczesny pokój socjalny lub kuchnia z panelami szklanymi
Odpowiednio dobrane szkło może być wykorzystane także jako materiał okładzinowych ścian wewnętrznych. Panele szklane w łazienkach lub pomieszczeniach kuchennych to rozwiązanie ponadczasowe, sprawdzone i bardzo estetyczne. Mozaiki ze szkła są odporne na działanie wielu negatywnych czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV, pary wodnej, wilgoci czy niektórych substancji chemicznych. Stworzenie pokoju socjalnego lub gabinetu konferencyjnego, w którym pojawiają się elementy ze szkła, nadaje temu wnętrzu oryginalnego wyglądu.
Szkło jest materiałem, który doskonale sprawdzi się także jako element elewacji. Dzięki niemu można nadać budynkom efektowny, bardzo nowoczesny, niemal futurystyczny wygląd. Możliwości wykończeniowe i aranżacyjne, jakie daje ten materiał, sprawiają, że cieszy się on ogromnym zainteresowaniem wielu współczesnych architektów oraz designerów. Przegrody budowlane zewnętrzne i elewacje wykonane ze szkła prezentują się efektownie, a ponadto zapewniają doskonałą przepuszczalność światła.
Zastosowanie szkła w budownictwie nie jest rozwiązaniem nowym. Od wielu lat architekci wykorzystują ten materiał, ponieważ posiada on wiele niekwestionowanych zalet. To tworzywo, które doskonale łączy się z innymi surowcami, tworząc tym samym efektowne kompozycje.
Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła