Rzeczoznawca budowlany – koszty ekspertyzy budowlanej

wycena

Ekspertyzę budowlaną sporządza rzeczoznawca budowlany na zlecenie podmiotu państwowego lub osoby prywatnej. Do jej przygotowania potrzebna jest dokładna weryfikacja obiektu budowlanego pod względem jego przydatności do bezpiecznego użytkowania. Co ważne, to na podstawie ekspertyzy budowlanej nieruchomość może zostać dopuszczona do użytku, na jej podstawie także takie pozwolenie może zostać wstrzymane lub cofnięte.

Kto wykonuje ekspertyzę budowlaną?

Ekspertyzę budowlaną może przygotować rzeczoznawca budowlany lub inżynier budownictwa. Musi on jednak posiadać nieograniczone uprawnienia w dziedzinie budownictwa i wykształcenie wyższe w odpowiedniej dziedzinie rzeczoznawczej, w której się specjalizuje, a także wieloletnie doświadczenie w wydawaniu ekspertyz budowlanych i opinii technicznych. Rzeczoznawca budowlany przygotowujący ekspertyzy budowlane musi też pełnić samodzielną funkcję techniczną.

Czym jest ekspertyza budowlana?

Rzeczoznawca budowlany przygotowuje ekspertyzę budowlaną, aby określić aktualny i rzeczywisty stan techniczny budynku użytkowego. Jest to zatem oficjalny i prawny dokument potwierdzający możliwość bezpiecznego użytkowania budynku. Oprócz informacji o ogólnym stanie nieruchomości ekspertyza budowlana musi zawierać dane dotyczące stanu instalacji znajdujących się w budynku oraz jego wyposażenia domu, a także informacje o zabudowie otaczającej nieruchomość i terenie, na którym znajduje się budynek.

Aby ekspertyza budowlana była sporządzona przez rzeczoznawcę budowlanego w sposób prawidłowy, przed jej wydaniem ekspert musi podjąć działania sprawdzające stan techniczny budynku. Podczas wykonywania ekspertyzy budowlanej powinien zostać sprawdzony stan dachu, stropów, fundamentów, elewacji, ścian i okien, a także wszystkich instalacji. Oględziny domu i innych zabudowań muszą iść w parze z niezbędnymi pomiarami, a nierzadko także badaniami odkrywkowymi. Te ostatnie są szczególnie istotne w przypadku wystąpienia większych uszkodzeń obiektu, w tym np. tych spowodowanych osuwiskami, podtopieniami lub innymi zniszczeniami w głębi fundamentów.

Ekspertyza budowlana – kiedy sporządzić, jak wykorzystać?

Jeżeli chcemy oddać do użytku nowy budynek mieszkalny, wcześniej musimy zadbać o to, aby została sporządzona ekspertyza budowlana. Jest to niezbędne, żeby określić, czy dom został wybudowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Poza tym rzeczoznawca budowlany powinien wykonać ekspertyzę w momencie przebudowy domu lub zmiany przeznaczenia budynku, a także wtedy, gdy sprzedajemy lub kupujemy nieruchomość. Obligatoryjnie ekspertyza budowlana musi zostać przygotowana w momencie, kiedy mamy do czynienia z poważnymi usterkami budynku i uszkodzeniami jego konstrukcji, np. pęknięciami spowodowanymi wadliwą budową albo czynnikami zewnętrznymi. Rzeczoznawca budowlany musi sporządzić opinię także w przypadku awarii instalacji zamontowanych w budynku, zwłaszcza instalacji elektrycznych i gazowych.

Sporządzenie ekspertyzy budowlanej może zlecić osoba prywatna lub organy państwowe, w tym także organy administracyjne i sądowe. W każdym przypadku ekspertyza budowlana może zostać wykorzystana przez sąd, a także prokuraturę i policję, jako dowód w sprawach karnych z zakresu postępowania cywilnego i budowlanego.

Ekspertyza budowlana – z czego się składa?

Ekspertyza budowlana powinna określać rzeczywisty i aktualny stan techniczny budynku, a także jego części, instalacji, wyposażenia i otoczenia, w tym działki budowlanej, na której mieści się nieruchomość. W związku z tym ekspertyza budowlana przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego, oprócz końcowej oceny dotyczącej stanu technicznego budynku, musi zawierać:

• dokładne pomiary i obliczenia określające stan budynku i jego części

• dokumentację rysunkową części nieruchomości, które są badane

• dokumentację fotograficzną budynku i jego części oraz otoczenia nieruchomości

• opis błędów wykonawczych, usterek i zniszczeń powstałych w konstrukcji budynku

• określenie przyczyn zaobserwowanych uszkodzeń

• rekomendowane działania naprawcze i sposoby ich przeprowadzenia

• szacunkowe koszty naprawy budynku.

Ile kosztuje ekspertyza budowlana?

Koszty związane ze sporządzeniem ekspertyzy budowlanej zależą od wielu czynników, w tym np. od wielkości i lokalizacji budynku. Za opinię techniczną przygotowaną przez rzeczoznawcę budowlanego na potrzeby domu jednorodzinnego zapłacimy około kilku tysięcy złotych, ale sporządzenie ekspertyzy budowlanej wieżowca może nas wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ostateczny koszt wykonania badania zależy też od rodzaju i stopnia uszkodzeń, stanu budynku, jego wielkości, konieczności dodatkowych badań odkrywkowych i zatrudnienia zewnętrznych ekspertów, a także terminu realizacji zlecenia. Ważne jest też to, kto zleca wykonanie ekspertyzy budowlanej i przez jaki organ państwowy będzie ona wykorzystywana.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy Budowlane

Likes:
0 0
Views:
335
Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.