Pachołki drogowe są oferowane użytkownikom w wielu wariantach kolorystycznych, a także w różnorodnej wysokości. Ich zastosowanie może być intuicyjne. Ale czy zawsze nasza intuicja jest nieomylna? Warto wiedzieć, jakie są zasady ustawiania stożków drogowych, a więc gdzie stosować pachołki parkingowe o konkretnej wysokości, aby zwiększyć ich funkcjonalność i poprawić widoczność. Podpowiadamy, jak oraz kiedy używać pachołków drogowych, a także które są najlepszym wyborem w określonej sytuacji.
Gdzie stosuje się pachołki drogowe?
Pachołki drogowe dzięki swojej funkcjonalności mogą być stosowane w wielu różnych sytuacjach i miejscach. Najpopularniejszym zastosowaniem stożków drogowych jest użycie ich na jezdni, w ruchu drogowym. Służą tam do wyznaczania stopniowego zwężania jezdni, wyznaczania toru jazdy, prowadzenia robót krótkotrwałych lub szybko postępujących, a także do doraźnego oznaczania miejsc niebezpiecznych i oznaczania progów przy wykonywaniu nakładek bitumicznych. Jest to więc praktyczne rozwiązanie przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju prac oraz remontów drogowych, również przy wykonywaniu prac porządkowych na poboczach.
Jednak na tym nie kończą się możliwości użycia pachołków drogowych. Doskonale sprawdzają się one również jako podstawowe wyposażenie stacji benzynowych czy na parkingach, zarówno większych, jak i mniejszych. Stożki drogowe są nieodzownym elementem placów manewrowych służących do nauki jazdy. Sprawdzają się także w pomieszczeniach zadaszonych, np. w magazynach, halach wielkopowierzchniowych czy innych obszarach produkcyjnych. Ale jak dostosować odpowiedni rozmiar pachołka drogowego do danej sytuacji i miejsca? Warto dokładnie to przeanalizować.
Rozmiary pachołków drogowych a ich zastosowanie
Pachołki drogowe są nie tylko dostępne w wielu różnych kolorach, ale również rozmiarach. Stożki drogowe i ich rozmiar powinny być dostosowane do rodzaju drogi oraz panujących na niej warunków. Pachołki parkingowe są dostępne w różnorodnych rozmiarach: najmniejsze mierzą 30 cm, a największe sięgają 100 cm. Pozwala to dostosować je do konkretnych warunków oraz natężenia ruchu na drodze. W terenie zabudowanym, na niewielkich parkingach i mniejszych halach magazynowych oraz produkcyjnych najlepiej sprawdzają się najmniejsze pachołki, mierzące 30 cm. Wyższe pachołki mogą być używane na stacjach benzynowych, parkingach o dużej powierzchni, a także w halach, gdzie zachodzi potrzeba zwiększenia widoczności stożków parkingowych. Wielkość pachołków stosowanych na drogach zwiększa się wraz z maksymalną dozwoloną prędkością na danej jezdni. Tym samym na drogach ekspresowych zaleca się ustawiać średnie pachołki, mierzące około 75 cm. Natomiast na autostradach wskazane jest stosowanie największych pachołków mierzących 100 cm. Ta zależność wynika z konieczności zwiększenia widoczności stożków drogowych na jezdni. Jednak wiąże się także z większą masą wyższych pachołków drogowych co gwarantuje im stabilność. Warto pamiętać o tych zasadach nie tylko ze względów praktycznych, ale również z uwagi na bezpieczeństwo stosowania stożków drogowych.