Program „Czyste Powietrze” – na czym polega i jak z niego skorzystać?

AdobeStock

Liczne programy rządowe i samorządowe oferują dopłaty dla inwestorów, którzy zdecydują się na działania mające na celu poprawę stanu środowiska. Jednym z nich jest program „Czyste Powietrze”. Planując zmianę sposobu ogrzewania w swoim domu, warto zorientować się, czy możemy skorzystać właśnie z tej formy dofinansowania inwestycji. Wyjaśnimy, na czym polega program „Czyste Powietrze”, a także kto i jak może z niego skorzystać.

Czym jest program „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” to rozwiązanie kierowane do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Program ma zachęcić do zmiany dotychczasowej formy ogrzewania na bardziej ekologiczną. Jego głównym i najważniejszym zadaniem jest poprawa stanu środowiska naturalnego, a przede wszystkim minimalizacja gazów niskiej emisji oraz eliminacja smogu. 

W ramach programu „Czyste Powietrze” przygotowano szereg dotacji i udogodnień, które zdecydowanie zachęcają do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny – czyli termomodernizacji domostwa. Termomodernizacja to pojęcie nieco szersze. Mieści się w nim zarówno wymiana starych pieców oraz kotłów na paliwo stałe, jak i wszelkie działania mające wpływ na zmniejszenie strat ciepła. Dzięki temu również zużycie materiału opałowego będzie zdecydowanie mniejsze, a co za tym idzie, ogrzewanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne. 

Dla właścicieli domów, którzy są zainteresowani termomodernizacją, przeznaczono dotacje na wykonanie prac. Wśród ekologicznych form ogrzewania, jakie mogą zostać sfinansowane z programu, warto wymienić fotowoltaikę oraz ogrzewanie domostwa przy użyciu zbiornikowej instalacji na gaz płynny propan.

Zakres wsparcia w ramach programu „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” oferuje atrakcyjne dotacje na wykonanie termomodernizacji. W ramach programu można zrealizować przede wszystkim takie prace jak wymiana, zakup i montaż nowego, ekologicznego źródła ciepła. Jednak oprócz tego program przewiduje dofinansowania na montaż instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, ocieplenie przegród budowlanych, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także stolarkę drzwiową i okienną. 

Obecnie program jest zaplanowany na lata 2018–2029 i na jego realizację przekazano kwotę 103 mld zł. O dotację z programu „Czyste Powietrze” może starać się każda osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Kwoty dofinansowania różnią się w zależności od rodzaju wykonanych prac oraz kosztów poniesionych przez inwestora. Wszelkich informacji na temat programu udzielają urzędy miasta, urzędy gminy oraz wyznaczone przez nie jednostki organizacyjne.

Dlaczego warto skorzystać z programu „Czyste Powietrze”?

Dotacja pozwalająca zmniejszyć koszty inwestycji to tylko jeden z czynników, który powoduje, że warto skorzystać z programu „Czyste Powietrze”. Wykonanie termomodernizacji budynku i skorzystanie z celowej dotacji jest opłacalne nie tylko w momencie wykonywania prac. Na dłuższą metę daje znaczne oszczędności w domowym budżecie poprzez zmniejszenie strat ciepła. Również nowoczesne, ekologiczne paliwa opałowe przyczyniają się do zmniejszenia całkowitych kosztów ogrzewania. Jednak najważniejszy powód, dla którego uruchomiono program „Czyste Powietrze” to konieczność zadbania o środowisko. Potrzeba jest nagląca, ponieważ stan środowiska pogarsza się w zastraszającym tempie. Dodatkowo dbając o środowisko, dbamy również o naszych najbliższych.

Wybierając ekologiczne metody ogrzewania domu, zmniejszamy smog i redukujemy gazy niskiej emisji. Dzięki temu czujemy się lepiej, a nasi bliscy zyskują zdrowie oraz świeższe powietrze. Można więc myśleć globalnie, w skali całej planety, lub też lokalnie, dbając o to, co najbliższe naszemu sercu.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Likes:
0 0
Views:
348

Comments are closed.