Dla wielu osób wybór formy pochówku jest sprawą dość oczywistą i prostą w kwestii podjęcia decyzji w tym zakresie. W zdecydowanej większości przypadków w Polsce wybierana jest forma tradycyjna, na dodatek w obrządku katolickim. Nie da się jednak nie zauważyć, że coraz częściej rodzina osoby zmarłej zastanawia się nad tym, czy nie zdecydować się na pogrzeb świecki. Dotyczy to głównie osób, które na co dzień funkcjonowały z dala od Kościoła. Warto wiedzieć, czym różnią się właśnie te formy pochówku – by mieć pewność, jaką podjąć decyzję.
Pogrzeb katolicki
Nie bez powodu to właśnie pogrzeb katolicki jest najczęściej wybieraną formą pochówku. Według danych statystycznych, zdecydowana większość Polaków deklaruje się jako osoby wyznania katolickiego. Przystępuje do sakramentów, uczestniczy w mszach. Naturalną koleją rzeczy jest więc, że również w przypadku ostatniego pożegnania bliskiej osoby wybierany jest właśnie pogrzeb katolicki.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że w wielu miejscowościach w Polsce, zwłaszcza tych mniejszych, na wsiach, jedynymi dostępnymi cmentarzami są ulokowane przy kościołach. Pogrzeb katolicki odbywa się na ogół właśnie w kościele parafialnym. Tym, który jest przypisany do ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Istnieje możliwość zmiany miejsca pochówku, na przykład do miejscowości rodzinnej zmarłego, jednak należy ten fakt i tak zgłosić w kancelarii parafii.
Uroczystościom związanym z pogrzebem katolickim przewodzi ksiądz. Oprawa pogrzebu obejmuje odprawienie mszy świętej, odmówienie wspólnych modlitw, a także uroczyste odprowadzenie trumny w kondukcie żałobnym oraz modlitwy już przy samym grobie. Co warto wiedzieć, Kościół Katolicki zezwala również na pogrzeb z kremacją. Pod warunkiem, że decyzja o takiej formie pochówku nie jest podyktowana intencjami sprzecznymi z wiarą chrześcijańską. Należy jednak pamiętać, że z reguły msza święta odprawiana jest jeszcze przed procesem kremacji.
Pogrzeb świecki
Choć wciąż to pogrzeb katolicki jest najczęściej wybieraną formą pochówku w Polsce, to można zaobserwować, że coraz częściej rodziny osób zmarłych decydują się na pogrzeb świecki. Argumentów ku takiemu rozwiązaniu może być sporo. Wiele z tych osób żyje z dala od Kościoła, bądź nawet zastanawia się nad wystąpieniem z jego struktur. Naturalnym jest, że właśnie taka forma pochówku będzie się więc różnić od pogrzebu katolickiego.
Przede wszystkim nie jest odprawiana msza święta, a uroczystościom nie przewodniczy ksiądz. Rolę tę przejmuje mistrz ceremonii pogrzebowej, który nie tylko dba o właściwy przebieg całego wydarzenia, ale może też wygłosić mowę pogrzebową. To, nad czym wiele osób się zastanawia, to fakt, jak do kwestii pochówku świeckiego podchodzi Kościół Katolicki na terenie cmentarzy przyparafialnych. Warto wiedzieć, że według prawa – ksiądz proboszcz nie może odmówić pochówku osoby niewierzącej lub innego wyznania na cmentarzu przy kościele. Zwłaszcza, jeśli problem ten dotyczy małych miejscowości, w których nie ma dostępnych innych miejsc pochówku.
Pogrzeb świecki czy katolicki – jaką formę wybrać
Forma pochówku to temat, który w zupełności zależny jest od decyzji rodziny osoby zmarłej. Często nawet taki wybór to ściśle określona wola zmarłego, o której mógł wcześniej wspominać swoim bliskim. Musi to być więc decyzja mocno podyktowana konkretnymi przekonaniami oraz podejściem do wiary i religii. Można jednak liczyć na pomoc ze strony pracowników zakładu pogrzebowego Warszawa. Co prawda nie mogą oni podjąć tej decyzji w imieniu rodziny osoby zmarłej, ale przedstawią wszystkie aspekty każdej z możliwych form pochówku. Wytłumaczą, jak będzie to dokładnie przebiegać, jakie są możliwe dodatkowe elementy związane z oprawą uroczystości pogrzebowych, a także pomogą przy wypełnianiu wszystkich niezbędnych formalności.
Profesjonalny dom pogrzebowy to również taki, który jest dostępny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – ponieważ dobrze wiadomo, że telefon do takiego miejsca może być potrzebny w różnych, często niespodziewanych momentach.