Net-metering – co to jest? Kto może korzystać?

fotowoltaika

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca staje się coraz popularniejsze. Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd, a jednocześnie jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Inwestycji w odnawialne źródła energii sprzyja net-metering. Co to jest? Kto może z niego skorzystać i jakie ma zalety?

Net-metering – co to jest? Jak działa?

Dosłownie net-metering oznacza opomiarowanie netto. W praktyce jest to nic innego jak mechanizm naliczania opłat za wykorzystaną przez prosumenta energię elektryczną. W założeniu ma on pełnić funkcję zachęty do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Jak działa?

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE), nadwyżka wyprodukowanej przez prosumenta energii elektrycznej może zostać zmagazynowana w sieci energetycznej, a następnie odebrana przez niego w okresach niższej produkcji (obowiązuje rozliczenie roczne). Z tą najczęściej właściciele fotowoltaiki mają do czynienia jesienią i zimą oraz w pochmurne dni, kiedy to natężenie promieniowania słonecznego jest najmniejsze.

Dzięki net-meteringowi prosumenci mogą wprowadzić wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną energię elektryczną do sieci, a następnie otrzymać upust. Jego wielkość uzależniona jest od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W przypadku:

  • mikroinstalacji do 10 kW – wielkość upustu wynosi 0,8 kWh za każdy 1 kWh energii elektrycznej wprowadzonej do sieci,
  • powyżej 10 kW – upust wynosi 0,7 kWh za każdy 1 kWh energii elektrycznej, który prosument wprowadzi do sieci.

Jeżeli więc jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej o mocy 7 kWp, która wyprodukowała w ciągu roku 8000 kWh energii elektrycznej, z czego 5000 kWh zostało odprowadzone do sieci, a reszta zużyta na bieżącą konsumpcję, to w przeciągu 365 dni będziesz mógł bezpłatnie odebrać od dostawcy prądu 4000 kWh energii elektrycznej (80 proc. z 5000 kWh). Wszystko dzięki net-meteringowi.

Kto może skorzystać z net-meteringu?

Z net-meteringu może skorzystać każdy, kto jest prosumentem. Zgodnie ze wspomnianą wcześniej ustawą o odnawialnych źródłach energii, prosument to podmiot, który jest zarówno producentem jak i konsumentem energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł, przy czym wielkość instalacji nie może przekroczyć 50 kW.

Może więc to być zarówno gospodarstwo domowe, jak i przedsiębiorstwo. W tym drugim wypadku jednak wytwarzanie energii elektrycznej nie może stanowić przeważającego przedmiotu działalności gospodarczej.

Net-metering – zalety

Wśród największych atutów net-meteringu wymienia się możliwość magazynowania nadwyżek wyprodukowanej przez prosumenta energii elektrycznej bez konieczności stosowania akumulatorów. Te bowiem zdecydowanie podnoszą koszt instalacji fotowoltaicznej. Dzięki systemowi opustów prosument może więc bez dodatkowych opłat wykorzystać nadmiar prądu wtedy, gdy tego najbardziej potrzebuje, czyli jesienią, zimą i w pochmurne dni. Wówczas sprawność paneli fotowoltaicznych jest najniższa, co ogranicza produkcję energii elektrycznej.

Co więcej, net-metering czyni inwestycję w fotowoltaikę jeszcze bardziej opłacalną. Jeżeli moc instalacji będzie dopasowana do potrzeb prosumenta oraz uwzględni warunki net-meteringu, rachunki za prąd będą ograniczać się wyłącznie do opłat stałych. To dlatego warto zwrócić się do specjalistów, aby określić optymalną moc fotowoltaiki. Powinna ona uwzględniać bieżącą konsumpcję prądu, a także przewidywać przyszłe potrzeby.

Fachowcy zajmą się również prawidłowym montażem instalacji fotowoltaicznej. To istotna kwestia, która przesądza o sprawności systemu, a tym samym jego opłacalności.

Wbrew pozorom net-metering jest źródłem korzyści nie tylko dla prosumenta, ale również zakładów energetycznych. Produkowana lokalnie energia z odnawialnych źródeł pozwala zmniejszyć straty przesyłowe. Zwiększa również bezpieczeństwo dostaw prądu i odciąża stare linie przesyłowe.

Źródło: Inverter

Likes:
0 0
Views:
442
Article Categories:
BiznesTechnologie

Comments are closed.