Najczęściej popełniane błędy podczas montażu klimatyzacji

najczesciej popelniane bledy podczas montazu klimatyzacji

Nie da się ukryć, że montaż klimatyzatora jest tak samo ważny, jak wybór odpowiedniego modelu, dopasowanego do specyfiki pomieszczenia i potrzeb domowników. Ewentualne błędy popełnione na tym etapie mogą bowiem skutkować poważnymi problemami, przez które nawet najlepszy sprzęt okaże się niewystarczający.

Niestety, wiele osób, zapewne z chęci uzyskania oszczędności, zajmuje się montażem własnoręcznie. Jeżeli nie idzie za tym wiedza i doświadczenie, całe przedsięwzięcie najczęściej kończy rozmaitymi pomyłkami. Które z nich są popełniane najczęściej? Sprawdź poniżej!

Zły wybór miejsca montażu klimatyzacji

 Konstrukcje typu split składają się z dwóch elementów – jednostki zewnętrzne oraz wewnętrznej. Najwięcej problemów sprawia ta druga. I to już na etapie wyboru optymalnego miejsca.

Niektórym może się wydawać, że warto zawiesić ją nad najczęściej wykorzystywanym miejscem – kanapą, łóżkiem, czy też stołem. W praktyce jednak okazuje się to bardzo złym rozwiązaniem. Przebywanie przez długi czas bezpośrednio pod nadmuchem to proszenie się o przeziębienie oraz inne dolegliwości.

Jeżeli dobierzesz klimatyzator o właściwej mocy, nie musisz martwić się tym, czy będzie w stanie schłodzić powietrze w całym pomieszczeniu. Gdzie zatem go zamontować? Najlepiej w pobliżu okien, ponieważ to właśnie ten obszar najbardziej nagrzewa się w okresie letnim.

Źle wykonany układ instalacyjny

W ten sposób przechodzimy do typowych błędów wynikających z braku doświadczenia w zakładaniu tego typu konstrukcji. Niestety, najczęściej wiążą się one z niewystarczającą wydajnością systemu chłodzenia, a także z problemami natury technicznej. Mowa tutaj w głównej mierze o takich pomyłkach jak:

  • złe podłączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną, przez co dochodzi do nieszczelności,
  • złamanie rury doprowadzającej czynnik chłodniczy,
  • brak pułapki olejowej, która musi zostać wykonana, gdy jednostka zewnętrzna montowana jest wyżej niż wewnętrzna,
  • nieprawidłowy dystans między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną.

Należy podkreślić, że tego typu błędy dają o sobie znać bardzo szybko. W skrajnych przypadkach nigdy nie uzyskasz pełnej sprawności systemu klimatyzacji.

Błędy podczas wykonywania podłączeń

 Warto zatrzymać się jeszcze na chwilę przy łączeniach poszczególnych elementów, nie tylko jednostki wewnętrznej z zewnętrzną. Zawory, rury, elementy ruchome – wszystko to musi zostać sprawdzone z najwyższą starannością. W przeciwnym wypadku pojawią się nieszczelności, które skutkują ubytkiem czynnika chłodniczego, a co za tym idzie, znacznie niższą wydajnością klimatyzatora.

W praktyce cały system nie będzie w stanie uzyskać i utrzymać wybranej temperatury. Po pewnym czasie dojść mogą również mniejsze i większe awarie, których wyeliminowanie niestety kosztuje.

Jak uniknąć błędów podczas montażu klimatyzacji?

 Do powyższych problemów dodać można jeszcze pomyłki popełnione już na etapie zakupu sprzętu. A zwłaszcza te polegające na złym dopasowaniu mocy do metrażu oraz specyfiki pomieszczenia. Wszystko to doprowadzić może do zbyt niskiej sprawności działania klimatyzacji, a w skrajnych przypadkach do kosztownych usterek i poważniejszych awarii.

Co więc robić, by do tego nie dopuścić? Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Podczas wyboru klimatyzatora poproś sprzedawcę o wskazanie optymalnych rozwiązań, a gdy już wyszukasz dla siebie najlepszy produkt, postaw na profesjonalny montaż. Dzięki niemu zyskasz pewność, że urządzenie znajdzie się w odpowiednim miejscu i że zlecone czynności zostaną wykonane prawidłowo.

Nawet jeśli usługa montażu wiąże się z pewnymi opłatami, pozwoli Ci uniknąć wielu problemów i awarii, które przecież też generują dodatkowe koszty. Co więcej, w ten sposób producent nie podważy ewentualnego zgłoszenia reklamacyjnego w momencie, gdy pojawią się problemy. A do tego dojdzie jeszcze sprawna praca całej instalacji. Wszystko to powoduje, że współpraca z profesjonalistami wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

źródło: Clima Polska – klimatyzacja

Likes:
0 0
Views:
398
Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.