System uzdatniania sprężonego powietrza powinien być dostosowywany do specyficznych potrzeb i wymagań konkretnego zakładu i uzależniony od branży, rodzaju produkcji i jakości sprężonego powietrza wymaganej w procesach. Jakie urządzenia i materiały mogą wchodzić w skład układu uzdatniania medium roboczego?
System uzdatniania sprężonego powietrza jest kluczowy dla zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza w wielu zastosowaniach przemysłowych i komercyjnych. W jego skład mogą wchodzić różne elementy, które wspólnie zapewniają usuwanie zanieczyszczeń, wilgoci i innych niepożądanych substancji. Dobór elementów systemu uzdatniania sprężonego powietrza powinien być dostosowany do wymagań aplikacji, w tym zastosowanych narzędzi i urządzeń pneumatycznych czy jakości produktu końcowego. Jakie elementy mogą wchodzić w skład systemu uzdatniania sprężonego powietrza?
Filtracja sprężonego powietrza
Proces oczyszczania medium roboczego jest realizowany już od momentu zasysania powietrza do kompresora. Na wlocie powietrza stosuje się maty filtracyjne, które usuwają największe zanieczyszczenia zagrażające sprężarce. W dalszej części stosuje się filtry, które mają za zadanie mechaniczne usuwanie większych cząstek stałych, takich jak kurz, rdza i inne zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą dostać się do układu sprężonego powietrza.
Do dokładniejszego oczyszczenia sprężonego powietrza stosuje się filtry o bardziej precyzyjnym działaniu. Wśród najpopularniejszych należy wymienić filtry koalescencyjne, filtry adsorpcyjne czy filtry mikrobiologiczne. Zadaniem filtrów koalescencyjnych jest wsuwanie mikroskopijnych kropli oleju i wody oraz drobnych cząstek stałych. Filtry koalescencyjne stosowane są w aplikacjach wymagających niskiej zawartości oleju i wody. Filtry adsorpcyjne zwane także węglowymi wykorzystują węgiel aktywowany do usuwania oleju, zapachów i innych lotnych związków organicznych z powietrza. Z kolei filtry mikrobiologiczne usuwają bakterie i inne mikroorganizmy, co jest szczególnie istotne w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i medycznym.
Osuszanie sprężonego powietrza
W procesie uzdatniania sprężonego powietrza kluczową rolę pełnią urządzenia przeznaczone do jego osuszania. Wśród nich trzeba wymienić separatory cyklonowe i osuszacze powietrza. Separator cyklonowy to podstawowe urządzenia do usuwania nadmiaru wilgoci z medium roboczego. Separatory cyklonowe wykorzystują siłę odśrodkową do oddzielania kropel wody od sprężonego powietrza. Tak powstały kondensat usuwają z układu. Urządzenia te są niezwykle wydajne — eliminują do 90% wilgoci z medium roboczego.
Osuszacze powietrza zapewniają niższą zawartość wilgoci w sprężonym powietrzu. Na rynku najpopularniejsze osuszacze to osuszacze chłodnicze i adsorpcyjne. Osuszacze ziębnicze schładzają powietrze do niskiej temperatury, co powoduje kondensację pary wodnej, która jest następnie usuwana z systemu. Z kolei osuszacze adsorpcyjne wykorzystują materiały adsorpcyjne, takie jak m.in. żel krzemionkowy, do pochłaniania wilgoci z powietrza. Są stosowane w aplikacjach, które wymagają najwyższego oczyszczenia powietrza.
Inne elementy układu uzdatniania sprężonego powietrza
W procesie eliminacji zanieczyszczeń ze sprężonego powietrza uczestniczą także inne urządzenia, które wydawałoby się niekoniecznie są związane z oczyszczaniem medium roboczego. Duże znaczenie dla uzdatniania medium roboczego ma magazynowanie sprężonego powietrza w zbiornikach ciśnieniowych. Funkcją zbiorników sprężonego powietrza jest stabilizacja ciśnienia, zmniejszanie pulsacji w układzie oraz magazynowanie medium roboczego do wykorzystania w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Na uzdatnianie sprężonego powietrza mają wpływ także reduktorów ciśnienia. Zadaniem tych urządzeń jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w układzie niezależnie od wahań ciśnienia w zbiorniku lub linii zasilającej.
Warto także wspomnieć o systemach kontroli i monitorowania parametrów sprężonego powietrza. Istotną rolę pełnią w nim czujniki ciśnienia i temperatury oraz systemy zarządzania. Zadaniem czujników ciśnienia i temperatury zarówno monitorują, jak i raportują aktualne parametry systemu, co pozwala na optymalizację pracy i szybkie wykrywanie problemów. Z kolei systemy zarządzania automatyzują i kontrolują działanie całego systemu uzdatniania powietrza.
źródło: Czemar sprężarki