Jak wynająć magazyn? Na co zwrócić uwagę?

wynajem powierzchni magazynowej

Wybudowanie i utrzymanie własnego magazynu to kosztowne przedsięwzięcie. Nic więc dziwnego, że część przedsiębiorców decyduje się na wynajem powierzchni magazynowej. Żeby jednak działanie to przyniosło oczekiwane rezultaty, należy zadbać o kilka szczegółów. Jakich? Na co zwrócić uwagę przy wynajmie magazynu?

Wynajem magazynu – jakie czynniki wziąć pod uwagę?

 

Wynajem powierzchni magazynowych cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, zwłaszcza działających w branży e-commerce. Rosnące zapotrzebowanie sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej atrakcyjnych opcji. Żeby dobrze wybrać, warto przeanalizować kilka czynników. Oto najważniejsze

  1. Lokalizacja. W przypadku firmy produkcyjnej magazyn powinien być zlokalizowany w jej sąsiedztwie. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów związanych z transportem surowców oraz produktów z i do magazynu. W przypadku firmy handlowej obiekt może być zlokalizowany nawet w innym mieście.

 

  1. Bliskość infrastruktury drogowej. Autostrady i drogi szybkiego ruchu pozwalają na szybki transport surowców, materiałów i towarów. Dlatego magazyn powinien znajdować się w pobliżu ważnych szklaków komunikacyjnych i – jeśli to możliwe – na obrzeżach wielkich miast, co ograniczy konieczność stania w korkach.

 

  1. Cena. Trudno określić optymalną cenę za wynajem magazynu. Dla każdego przedsiębiorstwa będzie to bowiem oznaczać co innego. Są miejsca, gdzie podaż powierzchni magazynowych jest wysoka, dzięki czemu stawki są niższe. W popularnych lokalizacjach natomiast trudno znaleźć tani obiekt.

Na cenę wynajmu magazynu wpływ ma wiele czynników. Powierzchnia, lokalizacja i bliskość infrastruktury drogowej to główne determinanty. Liczy się również okres wynajmu, a także stopień unowocześnienia i bezpieczeństwa obiektu czy też dostępność mediów.

  1. Dostępność. Nie każdy magazyn będzie dostępny w formule 24/7. Warto to sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy. Ograniczony dostęp może bowiem negatywnie wpłynąć na terminowość dostaw.

 

  1. Bezpieczeństwo. Część magazynów to strzeżone i monitorowane obiekty, które zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa. Inne nie mają takiej ochrony. To, na jaką opcję zdecyduje się przedsiębiorca, zależy od jego indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że im więcej zabezpieczeń ma magazyn, tym cena najmu najczęściej rośnie.

 

  1. Ubezpieczenie. Przed podpisaniem umowy najmu należy również sprawdzić, czy obiekt jest ubezpieczony. Dzięki odpowiednio skonstruowanej polisie w razie wystąpienia zdarzeń losowych lub kradzieży najemca będzie mógł liczyć na – przynajmniej częściowe – pokrycie strat. Co ważne, magazynowane mienie można ubezpieczyć także na własną rękę.

 

Wynajem powierzchni magazynowych – co jeszcze wziąć pod uwagę?

 

Przy najmie magazynu istotną rolę odgrywa jego powierzchnia. Wpływa ona m.in. na koszt obciążenia. Dlatego jedną z pierwszych czynności, jakie powinien wykonać przedsiębiorca, jest identyfikacja potrzeb powierzchniowych. Najem zbyt małego obiektu wymusi bowiem konieczność szukania dodatkowej przestrzeni. Z kolei w przypadku zbyt dużego magazynu przedsiębiorca płaci za niewykorzystaną przestrzeń. Obydwie opcje są niekorzystne finansowo.

Wybierając magazyn, warto również zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Technologia budowy i wykorzystane materiały to jedne z elementów, które warto sprawdzić przed najmem obiektu. Żeby mieć pewność co do solidności budynku, warto skontrolować jego stan techniczny z osobą dysponującą stosownymi uprawnieniami.

Sprawdzić należy również to, czy do magazynu zostały doprowadzone wszystkie niezbędne media. Co więcej, na terenie obiektu powinny znajdować się pomieszczenia biurowe i socjalne, a także maszyny (np. wózki widłowe), które ułatwią korzystanie z obiektu.

Wbrew pozorom wynajem magazynu to nie lada wyzwanie. Żeby wszystko przebiegło bez niespodzianek, przeanalizować należy szereg czynników, takich jak lokalizacja, cena czy też bliskość infrastruktury drogowej.

 

źródło: Toplogistic.pl – Magazynowanie E-Commerce

Likes:
0 0
Views:
363
Article Categories:
BiznesTechnologie

Comments are closed.