Jak rozróżnić pleśń od grzyba?

jak rozroznic plesn od grzyba

Osoby, które do tej pory nie miały styczności z grzybem na ścianie lub wykwitami pleśni, często mają problem z prawidłowym rozróżnieniem tych mikroorganizmów. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi, aby podjąć skuteczną walkę zmierzającą do całkowitego pozbycia się grzyba lub pleśni z domu, mieszkania czy budynku firmowego. W artykule znajdziecie przydatne informacje na temat tego, jakimi cechami charakteryzuje się pleśń i w jaki sposób zidentyfikować grzyba na ścianie.

Jak odróżnić grzyba od pleśni na ścianie – przyczyny powstawania

Kupując mieszkanie lub dom, bądź też remontując pomieszczenie firmowe, warto sprawdzić czy na ścianach lub w innych miejscach nie pojawiają się charakterystyczne naloty, które mogą świadczyć o pojawieniu się grzyba lub pleśni. Te dwa zjawiska łączy jedna wspólna przyczyna. Grzyby i pleśnie pojawiają się wyłącznie w miejscach, gdzie występuje podwyższony poziom wilgoci. Tego typu pomieszczenia są zazwyczaj bardzo słabo wentylowane. Zalegająca w nich wilgoć powoduje namnażanie się chorobotwórczych mikroorganizmów. Grzyby i pleśnie to nie tylko domena piwnic czy też starych budynków. Zdarza się, że tego typu problem dotyczy także nowoczesnych apartamentowców czy też mieszkań od deweloperów. Pleśń lub grzyb często pojawiają się w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo słaba wentylacja lub też w ogóle nie została ona zainstalowana. Ponadto, tego typu zjawisko może pojawić się w rzadko zamieszkiwanych pomieszczenia lub też tych, w których doszło do zalania, a skutki tego incydentu nie zostały usunięte w sposób prawidłowy.

Grzyb i pleśń – podstawowe różnice

Pleśń, w przeciwieństwie do grzyba, nie wnika do wnętrza ścian, lecz trzyma się na wewnętrznej powierzchni materiału wykończeniowego. Jest ona dobrze widoczna. Nie powoduje uszkodzenia powierzchni ściany i innych materiałów, ponieważ nie drąży wewnątrz tego typu struktury. Pleśń może wystąpić na ścianie i przybierać postać niewielkich plam w kolorze szarym, czarnym lub zielonkawym.

Grzyb przynosi znacznie większe spustoszenie dla całej struktury budynku. To organizm tlenowy, który bez problemu wnika w głąb materiału, z jakiego wykonane są różne konstrukcje. Może być to drewno, beton, a nawet materiały uznawane za wodoodporne. Skutkiem działania grzyba w domu, mieszkaniu lub w pomieszczeniu firmowym, jest całkowite uszkodzenie materiałów wykończeniowych. Grzyb drąży w głąb ściany powodując całkowitą degradację tej powierzchni, co może doprowadzić do naruszenia jej struktury. Różnica pomiędzy pleśnią a grzybem opiera się także na metodach walki z tym zjawiskiem. Pozbycie się pleśni z pomieszczeń jest znacznie łatwiejsze niż samodzielne usuwanie grzyba ze ścian.

Jakie skutki powoduje brak reakcji na pojawienie się grzybów i pleśni?

Osoby, które bagatelizują pojawienie się grzybów i pleśni powinny mieć świadomość tego, że zjawiska te nie tylko wpływają negatywnie na estetykę danego pomieszczenia. Lekceważenie ich obecności będzie wiązało się z wieloma szkodami. Oprócz zanieczyszczenia powierzchni, grzyby i pleśnie będą się namnażać w zawilgoconych i zagrzybionych czy też zapleśniałych pomieszczeniach. Może to prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dotyczy to nie tylko zwierząt domowych, osób starszych czy dzieci, ale także ludzi zdrowych, którzy do tej pory nie mieli żadnych problemów z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego.

Skutki zdrowotne przebywania w zawilgoconych, zagrzybionych i objętych pleśnią pomieszczeniach to przede wszystkim zmęczenie, podrażnienie, pojawienie się różnych alergii i chorób dróg oddechowych. Walka z grzybem i pleśnią powinna rozpocząć się przede wszystkim od skontaktowania się ze specjalistą oferującym profesjonalne osuszanie pomieszczeń po zalaniu. Osoba ta dysponuje doskonałej jakości środkami, przy pomocy których może walczyć z tego typu organizmami i zapobiec ich dalszemu namnażaniu się.

Grzyb i pleśń to bardzo częste zjawiska towarzyszące silnie zawilgoconym pomieszczeniom. Warto wiedzieć, jak odróżnić je od siebie, aby podjąć decyzję o zlikwidowaniu wykwitów. Najlepiej zrobić to z pomocą specjalisty, który dobierze odpowiednie środki.

Likes:
0 0
Views:
124
Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.