Jak ogrzewane są domki holenderskie?

ogrzewanie domku mobilnego

Mobilne domki przeważnie kojarzone są z konstrukcjami letnimi, wykorzystywanymi wówczas, gdy aura sprzyja spędzaniu wolnego czasu poza miejscem zamieszkania. Jak się jednak okazuje, nowoczesne domki holenderskie są całoroczne. Z powodzeniem można więc w nich nawet zimować.

Elektryczne ogrzewanie domków holenderskich

Doskonałe parametry cieplne omawianych konstrukcji gwarantuje zarówno sposób ich wykonania (do tego przejdziemy w dalszej części tekstu), jak i specyfika instalowanego ogrzewania. W większości przypadków jest ono zasilane przez instalację elektryczną, co przekłada się na gwarancję stabilnego, ciągłego dostępu do mocy.

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ nie musimy martwić się załatwianiem drewna na opał, jak w przypadku wielu tradycyjnych domków letniskowych. Działanie instalacji elektrycznej jest przy tym znacznie wydajniejsze – nie ma tu problemów ze skutecznym ogrzaniem wszystkich pomieszczeń. Oczywiście wpływ na to mają również dobrane urządzenia grzewcze. Szczególnie polecane są domki mobilne wyposażone w elektryczne grzejniki termostatem.

Dlaczego są one tak wysoko oceniane? Przede wszystkim ze względu na możliwość wygodnego dostosowania generowanej temperatury. W odróżnieniu od  wielu standardowych systemów, możemy bez większych trudności stworzyć przyjemną, przytulną atmosferę, która będzie sprzyjała odpoczynkowi. Bez obawy o „kaprysy” starych, niefunkcjonalnych sprzętów.

Czy ogrzewanie elektryczne w mobilnym domku to jedyne wyjście?

Choć producenci domków przeważnie decydują się na ogrzewanie elektryczne, wcale nie oznacza to, że tylko na takie możemy się zdecydować. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie ku temu, aby w domku holenderskim zamontowana została centralna instalacja gazowa.

Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które obawiają się wysokich cen energii elektrycznej lub po prostu nie mają do niej dostępu. Jak bowiem wiadomo, domki mobilne mają to do siebie, że można je swobodnie przenosić. W takim przypadku ogrzewanie gazowe może okazać się tym optymalnym. Z czego składa się taka instalacja? Wymienić należy:

  • piece dwufunkcyjne,
  • połączenia gazowe,
  • grzejniki – koniecznie muszą być dopasowane do gazu. Na szczęście na rynku pełno jest nowoczesnych urządzeń, które w takich warunkach sprawdzają się bardzo dobrze.

Co warto wybrać – ogrzewanie elektryczne czy gazowe? Na tak postawione pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wiele zależy od tego, gdzie znajduje się domek mobilny i jak wygląda sprawa z dostępnością gazu oraz energii elektrycznej. Do tego dochodzą też indywidualne preferencje właścicieli domków, związane chociażby z kosztami utrzymania obu instalacji.

Jakie jeszcze rozwiązania w domkach mobilnych zwiększają efektywność cieplną?

Jak już wspominaliśmy, nie tylko nowoczesne, dobrze wykonane ogrzewanie przekłada się na komfort przebywania w domkach typu holenderskiego. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób są one wykonywane. Czym wyróżnia się domek całoroczny?

  • Ocieplenie – dzięki zastosowaniu wełny mineralnej, tego typu konstrukcje zapewniają odpowiedni komfort wypoczynku nie tylko latem, ale też zimą. Nawet w przypadku ujemnych temperatur. Pod tym względem są bardzo zbliżone do pełnoprawnych domów. Niektórzy producenci przygotowują także konstrukcje ocieplane specjalną pianą PUR.
  • Skuteczna izolacja – nowe domki mobilne są przeważnie izolowane przy użyciu membrany paroizolacyjnej oraz wiatroizolacyjnej. 
  • Wykończenie wnętrz – tu też warto postawić na sprawdzone, przetestowane rozwiązania. Mogą być to na przykład konstrukcje wykończone panelami ściennymi z MDF lub PCV. Oczywiście dostosowanymi do każdych, nawet najcięższych warunków. To samo tyczy się wykładziny montowanej na podłogach, jak również okien – najlepiej pięciokomorowych.

Odpowiednia konstrukcja domków mobilnych w połączeniu z funkcjonalnym ogrzewaniem sprawia, że doskonale sprawdzają się one przez cały rok. Niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Warto więc postawić jeden z nich na swojej działce.

Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne

Likes:
0 0
Views:
996

Comments are closed.