Instalacje gazów medycznych są absolutnie podstawowym rodzajem systemów rurociągowych, które znajdują się w każdym szpitalu. Wiele osób wydaje się jednak nie wiedzieć nawet o ich istnieniu. Instalacje te są jednak kluczowe, aby dana placówka medyczna mogła poprawnie funkcjonować.
Instalacje gazów medycznych – jak zresztą sama nazwa wskazuje – są odpowiedzialne za możliwie najszybsze transportowanie gazów medycznych do określonych punktów na terenie szpitala (lub innej dowolnej placówki medycznej). Czym dokładnie jest taka instalacja? Z czego się ona składa i jaką drogę muszą pokonać gazy? Jakie są najczęściej spotykane gazy medyczne? Jakich materiałów używa się do produkcji systemów rurociągowych do gazów medycznych i na jakiej zasadzie funkcjonują one na co dzień w szpitalu?
Instalacja gazów medycznych – co to jest?
Instalacja gazów medycznych jest zaawansowanym systemem rurociągowym, który odpowiada za transportowanie gazów takich jak: tlen, podtlenek azotu, hel czy też dwutlenek węgla. System ten jest rozprowadzony najczęściej na wszystkich kondygnacjach szpitala. Jedynym jego widocznym elementem są tak zwane jednostki zasilające – z których bezpośrednio następuje pobranie gazu. Wyjątkiem są na przykład odciągi gazów anestezyjnych, które pełnią funkcję pobierającą. Usuwają one gazy anestezyjne z pomieszczenia, w którym się ich używa.
Gazy medyczne: tlen, gazy anestetyczne.
Najczęściej stosowanym w szpitalach gazem jest tlen. Co to jest tlen medyczny? Stanowi on sprężoną dawkę powietrza, której używa się do czynności takich jak: resuscytacja, wspomaganie oddychania czy wentylacja płuc. Używa się go również w tak zwanych komorach hiperbarycznych. Gazy anestetyczne z kolei pełnią przede wszystkim funkcję znieczulającą i usypiającą. Używa się ich przykładowo podczas operacji chirurgicznych i innych czynności, które mogą wywołać ból u pacjenta.
W jaki sposób funkcjonują instalacje gazów medycznych w szpitalu?
Każda instalacja gazów medycznych składa się z trzech podstawowych elementów: źródła zasilania, systemu rurociągów i jednostek zasilających. Gazy przechowywane są w źródłach, skąd po aktywowaniu określonego algorytmu rozpoczynają podróż rurociągami. Za ich pośrednictwem trafiają do jednostek zasilających, z których personel medyczny pobiera gaz. Jednostki zasilające mogą przybierać różne postacie – co ma związek z rozwojem technologicznym. Warto również zaznaczyć, że wszystkie wymienione elementy muszą spełniać standardy prawne dotyczące wyrobów medycznych.
Z jakich materiałów buduje się instalacje gazów medycznych?
Materiałem, którego powszechnie używa się do produkcji praktycznie każdego elementu instalacji gazów medycznych jest miedź i jej stopy. Producenci muszą również przestrzegać szczegółowych wytycznych odnośnie budowy i konstrukcji tych elementów. Bardzo istotną kwestią jest również utrzymanie wszelkich systemów rurociągów w czystości – zwłaszcza w przypadku instalacji tlenowych. W przeciwnym wypadku może bowiem dojść do samoistnego zapalenia się substancji oleistych.