Frontend czy backend developer – którą specjalizację wybrać?

Frontend czy backend developer

Przeglądając oferty pracy w branży IT, można zauważyć, że spora część przedsiębiorców poszukuje frontend i backend developerów. Czym zajmują się ci specjaliści? Ile zarabiają? Którą ze specjalizacji wybrać, rozpoczynając karierę w IT?

 

Backend developer – praca i zarobki

 Zarówno fronted, jak i backend developer zajmują się tym samym – programowaniem, z tą jednak różnicą, że każdy z nich skupia się na innych elementach tworzonej strony www lub aplikacji. Co więcej, w swojej pracy wykorzystują oni odmienne technologie programowania. Żeby strona internetowa lub aplikacja działała bez zarzutu, konieczna jest współpraca obu. Bywa więc, że programiści łączą obie specjalizacje, by stać się full stack developerami.

Backend developer jest odpowiedzialny za wszystko to, czego nie widać gołym okiem, a co jest konieczne do prawidłowego działania strony internetowej lub aplikacji. Specjalizuje się on w tworzeniu silnika witryny, dba o jej serwer i bazy danych. Jego rola nie ogranicza się jednak wyłącznie do etapu produkcji. Backend developer optymalizuje również kod i poprawia ewentualne błędy w strukturze i działaniu strony www (aplikacji). Dba o bezpieczeństwo danych i monitoruje wydajność stworzonej witryny.

Zarobki backend developerów zaczynają się od widełek rzędu 8000-14000 zł brutto przypadku zatrudnienia na umowę o pracę i 10000-15000 zł netto (+VAT) w modelu B2B. Jeśli znają takie technologie jak Java czy .net, na które jest rynkowe zapotrzebowanie, mogą liczyć nawet na dwa razy wyższe wynagrodzenie. To kusząca perspektywa, zwłaszcza że popyt na usługi backend developerów nie maleje. Żeby jednak stać się dobrze opłacanym specjalistą, trzeba nieustannie poszerzać swoje kompetencje.

 

Frontend developer – praca i zarobki

 Frontend developer natomiast jest odpowiedzialny za wszystko to, co widać na stronie internetowej. Krótko mówiąc, jego działania przekładają się na wygląd serwisu. Najczęściej zajmuje się on tworzeniem źródłowej wersji strony www (aplikacji) w HTML i jej stylizacji w CSS. Nie jednak jest to regułą. W zależności od firmy jego obowiązki mogą być inne.

Programista zajmujący się frontendem weryfikuje również to, jak strona www (aplikacja) będzie zachowywać się na różnych urządzeniach. Projektuje interfejsy, tworzy elementy interaktywne. Wkracza, kiedy pojawia się konieczność modernizacji strony internetowej od strony wizualnej.

Podobnie jak inni programiści, tak i frontend developer musi być przygotowany na ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności. W przeciwnym razie trudno mu będzie nadążyć za zmianami technologicznymi. Ustawiczny rozwój wymaga pracy. Wynagradzany jest jednak atrakcyjnymi zarobkami. Ich wysokość jest zbliżona do pensji backend developera i w przypadku doświadczonych specjalistów kształtuje się w przedziale od 15000 do nawet 25000 zł netto (+VAT) na umowę B2B.

 

Frontend czy backend developer – którą ścieżkę kariery wybrać?

 Z uwagi na wysokie zarobki i atrakcyjne możliwości rozwoju coraz więcej osób interesuje się pracą jako frontend lub backend developer. To, na którą ścieżkę kariery w ostateczności się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Co będzie dla Ciebie lepsze?

W przypadku tworzenia backendu trudno na własne oczy zobaczyć efekty swojej pracy. Oczywiście, zaprojektowana strona www lub aplikacja działa, przyjmuje dane, dokonuje obliczeń czy też obsługuje urządzenia, jednak rezultaty te są mniej namacalne niż w przypadku tworzenia frontendu. Tutaj natychmiast widzisz efekty swojej pracy. Możesz więc od razu się nimi pochwalić, co ułatwia zachowanie początkowej motywacji.

Pamiętaj, że zawsze możesz połączyć obie specjalizacje i stać się full stack developerem – programistą samowystarczalnym w tworzeniu stron www i aplikacji. Fuzja kompetencji backendowca i frontendowca może być niezwykle opłacalna. Wymaga jednak dużego zaangażowania i systematycznego poszerzania wiedzy i umiejętności. Co więcej, nie każda osoba pragnąca zostać full stack developerem ma ku temu predyspozycje. Oprócz cierpliwości i dokładności liczy się wyczucie smaku.

Likes:
0 0
Views:
334
Article Categories:
Biznes

Comments are closed.