Czym kierować się przy wyborze używanej sprężarki powietrza?

uzywana sprzezarka

Rynek wtórny sprzętów elektrycznych kwitnie. Kiedyś najpopularniejsze było kupowanie używanego domu czy samochodu. Obecnie odkupujemy od siebie nawzajem niemal wszystko, co nadaje się do użytku. Wyjątkiem nie są również sprężarki powietrza. Używane kompresory to doskonałe rozwiązanie, które pozwala zaopatrzyć się w sprężone powietrze i ograniczyć wydatki związane z tą inwestycją. Jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej sprężarki powietrza. Podpowiadamy czym kierować się przy zakupie używanego kompresora.

Używany kompresor a jego stan techniczny

Zakup sprężarki powietrza to dość poważna i kosztowna inwestycja. Dlatego też ważne jest, aby dobrze się do niej przygotować, wiedzieć co sprawdzić, gdzie zajrzeć i na co zwrócić uwagę. Stan techniczny to podstawowa, a jednocześnie najważniejsza kwestia przy zakupie używanego kompresora

Jak sprawdzić stan techniczny używanej sprężarki powietrza? Kompresory, podobnie jak wiele sprzętów i maszyn, musi przechodzić obowiązkowe przeglądy. Większość właścicieli kompresorów pamięta o tym obowiązku, gdyż jest on warunkiem zachowania gwarancji producenta. Warto więc sprawdzić regularność serwisów urządzenia. Potwierdzeniem ich wykonania mogą być naklejki umieszczane na kompresorze lub wpisy w książce serwisowej czy też faktury za przeprowadzony przegląd. Ponadto w dużych kompresorach przemysłowych wyposażonych w panel sterujący można sprawdzić błędy zapisane w pamięci urządzenia. Dzięki temu dowiemy się, czy w przeszłości pojawiały się jakieś podejrzane usterki i awarie.

Używany kompresor — co powinno zwrócić uwagę kupującego?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić przebieg kompresora. Jest to czynność podobna do tej, którą wykonujemy kupując używany samochód. Wiek urządzenia nie zawsze będzie miarodajny. Ważne jest natomiast, ile czasu przepracował. Będzie to również dobre odzwierciedlenie poziomu zużycia części. Licznik kompresora, w zależności od urządzenia, może być analogowy lub jako zapis w sterowniku.

Kolejną czynnością, którą warto wykonać podczas oględzin, jest sprawdzenie, jak dotychczasowy właściciel dbał o kompresor. Jest na to kilka sposobów. Można zajrzeć do wnętrza sprężarki, by sprawdzić jego czystość. Po co to robić? Producenci zalecają, aby kompresory śrubowe pracowały w czystym, niezapylonym środowisku. Jeśli wnętrze urządzenia jest zakurzone lub pokryte drobinkami zanieczyszczeń to znak, że nie zapewniono mu odpowiednich warunków pracy, a tym samym nie dbano należycie o jego kondycję. 

Dobrym krokiem jest również sprawdzenie, czy części eksploatacyjne takie jak filtr powietrza, separator oleju i filtr oleju to produkty oryginalne czy też tańsze zamienniki. W przypadku sprężarek powietrza próby zaoszczędzenia na elementach eksploatacyjnych nie działają na jej korzyść, a dla kupującego używany sprzęt jest to jasny sygnał, że w najbliższej przyszłości mogą pojawić się usterki czy awarie spowodowane takimi oszczędnościami poprzedniego właściciela. Dodatkowo, jeśli kompresor pracuje na oryginalnych częściach, to może to również sugerować, że przeglądy były wykonywane przez autoryzowany serwis, czyli rzetelnie i skrupulatnie. 

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie wydajności kompresora. Wraz ze zużyciem urządzenia spada także jego wydajność, co dla potencjalnego kupującego nie jest korzystne. Wyniki próby należy porównać z danymi deklarowanymi przez producenta. Jeżeli mocno od siebie odbiegają to lepiej nie kusić się na zakup takiej maszyny, nawet w atrakcyjnej cenie. Niższa wydajność pociąga za sobą większe zużycie prądu, a to z kolei generuje wyższe rachunki. Tym samym to, co zaoszczędzimy przy zakupie sprężarki, szybko wydamy na opłacenie zużywanej przez nią energii elektrycznej.

Czy na używaną sprężarkę powietrza można dostać gwarancję?

Większości użytkowników gwarancja daje pewne poczucie bezpieczeństwa i pewności zakupowanego sprzętu. Oczywiste jest, że na urządzenia używane nie otrzymamy gwarancji producenta. Jednak sprzedający może w ramach umowy z kontrahentem udzielić własnej gwarancji na kompresor. Może to być nawet tylko gwarancja rozruchowa. Jej zakres i czas trwania jest kwestią, którą można ustalić indywidualnie pomiędzy sprzedającym a kupującym sprężarkę. Trzeba jednak pamiętać, że jest to pewna odpowiedzialność, na którą decyduje się niewielu. 

 

Likes:
0 0
Views:
417
Article Categories:
Technologie

Comments are closed.