Czy warto samodzielnie zorganizować transport międzynarodowy towarów

transport miedzynarodowy towarow

Spedycja międzynarodowa jest skomplikowanym procesem, który musi uwzględniać wiele elementów. Czy przedsiębiorca, który nie zajmuje się organizacją przewozów międzynarodowych, może sam przeprowadzić proces transportowy? I czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? 

Co trzeba wziąć pod uwagę przy organizacji transportu międzynawowego?

Organizacja transportu międzynarodowego wymaga wzięcia pod uwagę wielu elementów, które wpływać będą na czas, cenę i bezpieczeństwo przewożonych towarów. Kluczowy jest dobór środków transportu. Tu przedsiębiorca może wybierać pomiędzy przewozem samochodami ciężarowymi, koleją, kontenerowcem czy samolotem. Każdy ze środków transportu ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Samochody ciężarowe sprawdzą się na stosunkowo niewielkich odległościach — do 3 tys. km. Powyżej tej liczby stają się nieopłacalne. Co więcej, transport samochodowy pozwala na przewóz do dwóch kontenerów jednym pojazdem, zatem zarezerwowany jest do transportu stosunkowo niewielkiej ilości towarów. Jest też mało ekologiczny z powodu emisji spalin samochodowych. Przewóz ciężarówkami jednak pozwala dostarczyć towar niemal w każde miejsce — a to dzięki wysoko rozwiniętej sieci dróg. 

W przypadku dłuższych tras sprawdzają się transport lotniczy, fracht kolejowy i morski. Pierwszy daje możliwość najszybszej dostawy. To jednak wiąże się z wysokimi kosztami przesyłu, więc zaleca się jedynie dla przedsiębiorców, dla których kluczowy jest krótki transit time. Co więcej, samoloty mają dość ograniczoną ładowność, więc mogą dostarczać towary w stosunkowo niewielkich ilościach. Fracht kolejowy zalecany jest zarówno na trasach kilku, jak i kilkunastu tysięcy kilometrów. Doskonale sprawdzają się w przewozie towarów z Chin do Europy. Transport kolejowy jest zoptymalizowany pod względem ceny i czasu trwania przewozu. Jest także bezpieczny dla przewożonych towarów. W zasadzie nie stwarza ograniczeń w zakresie ładowności — składy z Chin mają po kilkadziesiąt kontenerów długości. Transport kolejowy na popularnych trasach (np. Chiny — Polska — Europa) kursują zgodnie z rozkładem jazdy po kilkadziesiąt składów tygodniowo, więc z łatwością można zaplanować dostawę towarów z dość dużą precyzją. Sam przewóz jest stosunkowo krótki — ekspresowe pociągi towarowe z Chin do Polski potrzebują mniej niż 14 dni na podróż z jednego z chińskich terminali do hubu w Małaszewiczach w Polsce przy białoruskiej granicy. Na międzykontynentalnych trasach popularne jest wykorzystanie kontenerowców. Z punktu widzenia przedsiębiorcy nie mają one ograniczeń w zakresie ładowności. Są także stosunkowo tanie, jeżeli chodzi o jednostkową cenę za przewóz kontenera. Ich mankamentem jest długa podróż, która od nadawcy do odbiorcy może trwać nawet do 3 miesięcy. 

W przypadku transportu międzynarodowego znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniego środka transportu. Liczy się również obsługa przewozu związana z odprawami celnymi, organizacją miejsca na danym środku transportu, monitoring przesyłek, a także magazynowanie i dystrybucja towaru. Przy przewozach multimodalnych, czyli takich, które wymagają zastosowania co najmniej dwóch środków transportu — np. statku i samochodów ciężarowych, znaczenie mają organizacja i cena przeładunku. 

Czy warto samodzielnie organizować transport międzynarodowy?

Organizacja przewozów, jak już wykazaliśmy powyżej, generuje szereg czynności do wykonania. Stąd dla płynności procesu, jego ceny, czasu trwania oraz bezpieczeństwa kluczowa jest znajomość nie tylko rynku adresata, ale także nadawcy. Ważne są przetarte ścieżki w zakresie znajdywania optymalnych połączeń oraz znajomość rynku transportowego obu krajów. Istotna jest także znajomość przepisów, dzięki której ma się gwarancję, że towar nie utknie na odprawie w którymś z krajów tranzytowych. Dlatego też warto korzystać z usług doświadczonych spedytorów, którzy sprawnie przeprowadzą cały proces transportu od nadawcy do adresata. Outsourcing usług spedycyjnych firmie pozwoli jej na znaczące oszczędności w czasie i kosztach dostawy. Jak to możliwe? Spedytorzy mają dostęp do szerokiego spektrum usługobiorców transportowych. Sprawnie połączą różne środki transportu w jeden proces powodując, że towar dotrze w miejsce docelowe nie tylko szybciej, ale również taniej. A Twoja firma będzie mogła zająć się rozwojem swojej głównej działalności.  

Likes:
0 0
Views:
171
Article Categories:
Biznes

Comments are closed.