Montaż fotowoltaiki w gospodarstwie domowym jest nie tylko korzystnym, ale w perspektywie rosnących rachunków za prąd także bardzo opłacalnym rozwiązaniem inwestycyjnym. Korzystanie z paneli PV nie tylko pozwala na uniezależnienie się od ogólnego dostawcy prądu, ale i na obniżenie kosztów utrzymania domu do absolutnego minimum. Na co musimy zwrócić uwagę, żeby domowa elektrownia słoneczna była opłacalna i przynosiła wysoki uzysk energetyczny?
Panele PV od sprawdzonych dostawców
Podstawowym kryterium gwarantującym opłacalność fotowoltaiki jest sprawdzony sprzęt pochodzący od certyfikowanego dostawcy. Inwestycja w elektrownię słoneczną jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem, które będzie się zwracało przez lata, dlatego tak ważne jest, żeby panele PV były bardzo trwałe. Tylko dobrej jakości moduły słoneczne będą w pełni wydajne i niezawodne. Dlatego decydując się na zakup paneli PV, warto wcześniej upewnić się, że dostawca fotowoltaiki, którego ofertę wybraliśmy, dysponuje odpowiednimi certyfikatami i gwarancją dobrej jakości modułów PV i że jest w stanie zapewnić nam nie tylko fachową pomoc w instalacji systemu fotowoltaicznego, ale i wsparcie techniczne w razie awarii.
Zapotrzebowanie domu na energię elektryczną
Opłacalność fotowoltaiki zależy także od umiejętnego ustalenia zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego na prąd elektryczny. Aby je obliczyć, należy przeanalizować rachunki za prąd i na tej podstawie określić, jak dużo prądu elektrycznego zużywamy w ciągu roku do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych, ogrzewania wody użytkowej i podłączenia pompy ciepła, a także instalacji wentylacyjnej. Jeżeli sami nie potrafimy ustalić parametrów paneli fotowoltaicznych, możemy poprosić o to fachowców z firmy, która będzie się zajmowała instalacją naszej domowej elektrowni słonecznej. Wielu certyfikowanych dostawców fotowoltaiki ma w swojej ofercie także doradztwo z zakresu wyboru mocy i liczby paneli PV. Pamiętajmy, że niewłaściwie określona moc instalacji słonecznej nie tylko nie zaspokoi naszych potrzeb energetycznych, ale i wydłuży czas potrzebny na zwrot kosztów inwestycji w OZE. Z kolei zbyt duża liczba modułów PV będzie generowała spore zwyżki energetyczne, których nie będziemy w stanie bieżąco wykorzystać.
Jesteś prosumentem fotowoltaiki? Zyskujesz!
Fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem nie tylko dla inwestorów prywatnych, którzy montują panele PV w domach jednorodzinnych, ale i dla firm i instytucji, które chciałyby zasilać swoje przedsiębiorstwa energią elektryczną pochodzącą z promieni słonecznych. Zawsze bardzo dobrym rozwiązaniem jest podpisanie umowy prosumenckiej, która nie tylko upraszcza niektóre regulacje związane z OZE, ale i daje dodatkowe przywileje. Podstawową zaletą podłączenia fotowoltaiki do ogólnej sieci energetycznej jest możliwość korzystania z systemu upustów energetycznych. Jest to spowodowane tym, że będąc prosumentem fotowoltaiki, stajemy się jednocześnie zarówno dostawcą energii elektrycznej, jak i jej odbiorcą. Możliwość upustów energetycznych i magazynowania prądu pozwala w pełni decydować o sposobie dysponowania pozyskanym prądem i korzystania z wygenerowanych nadwyżek. Jest to szczególnie istotne przy mniejszym uzysku energetycznym modułów PV, np. w miesiącach zimowych, kiedy nasłonecznienie paneli słonecznych może być nieco mniejsze niż w lecie.
W takim czasie jako prosumenci możemy wykorzystać zmagazynowaną energię elektryczną, odbierając jej znaczącą część od dystrybutora sieci energetycznej, z którym podpisaliśmy umowę prosumencką. W instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW za 1000 kWh wysłanych do sieci odbieramy 800 kWh energii elektrycznej, natomiast dla instalacji od 10 kW do 50 kW – 700 kWh. Co ważne, nie ponosimy już żadnych kosztów manipulacyjnych, a przesłana do sieci energia elektryczna może być przez nas wykorzystana w dowolnym momencie, bez ryzyka odmowy takiej usługi. Jedynymi kosztami związanymi z utrzymaniem fotowoltaiki są stałe wydatki, które rocznie wynoszą około 160 zł.
Źródło: House Solutions – fotowoltaika