Co może się stać, gdy pływasz nieprawidłowo?

nauka plywania

Sport to zdrowie – wszyscy o tym wiemy! Pływanie to jedna z nielicznych dyscyplin, sport, którą możemy uprawiać niezależnie od wieku, płci, wagi, kondycji fizycznej czy środków finansowych. Jednak ważną rolę przy różnego typu ćwiczeniach odgrywa poprawna technika pływania? To właśnie ona ma ogromny wpływ na sylwetkę i formę kręgosłupa.

Właściwie wykonywana technika pomaga nie tylko nam samym – dzięki niej zwracamy większą uwagę na bezpieczeństwo i komfort innych korzystających z basenu, dzięki czemu nie musimy martwić się o przypadkowe zrobienie krzywdy innym użytkującym pływalnię (na przykład poprzez przypadkowy, niekontrolowany ruch)

Nieprawidłowe pływanie – co nam grozi?

Istnieje kilka zagrożeń podczas pływania na basenie, które mogą doprowadzić do trudnych, problematycznych sytuacji. Pierwsze z nich to zbyt niskie trzymanie głowy w trakcie pokonywania odległości. W tym wypadku realnym zagrożeniem jest wypłynięcie w kierunku ściany lub innej osoby.

Natomiast, gdy nasza głowa jest zbyt wysoko wynurzona – nasz poziom pływalności spada ze względu na wyginające się ciało. Spada również prędkość pływania. Niewielka mobilność przy zbyt prostych nogach może nadwyrężyć stawy skokowe i zmęczyć lędźwie. Równie niebezpiecznym aspektem są skoki do wody na główkę, do których najczęściej dochodzi na uszczerbku na zdrowiu – najczęściej do złamania kręgosłupa.

Jak oddychać w trakcie pływania?

Kolejnym błędem, popełnianym najczęściej przez osoby rozpoczynające przygodę z pływaniem jest przeświadczenie, że za dobry styl pływania odpowiada głównie… ruch kończyn.

Nie jest to do końca prawda – ważna jest sama technika oddychania pod powierzchnią wody. Jak oddychać w trakcie treningu na basenie? Najlepiej tuż przed zanurzeniem wziąć jeden głęboki wdech – po wynurzeniu natomiast zrobić wydech nosem, ustami lub nosem i ustami w tym samym czasie. Powietrze powinno być wypuszczane powoli – sporo z nas robi to w zbyt gwałtowny sposób, za mało systematycznie. Przy niepoprawnym oddychaniu płuca nie są w stanie zwiększyć objętości – można to  zobrazować w prosty sposób: płuca przypominają wówczas balon napełniony powietrzem i są w stanie unieść się, dokładnie tak jak balon na wietrze.

Co zrobić, aby poprawić technikę pływania?

Jak poprawić technikę? Praktykować – to właśnie „trening czyni mistrza”! Doskonałym pomysłem, szczególnie dla mniej zmotywowanych osób, jest szkoła pływania dla dzieci i dorosłych. Dzięki cyklicznym zajęciom indywidualnym albo grupowym – w zależności od naszych preferencji – łatwiej zmotywujemy się do pracy nad stylem pływania.

Znajdując dla siebie chociażby godzinę w tygodniu – możemy być pewni, że włożony wysiłek się opłaci, a już po kilku miesiącach poczujemy wyraźną poprawę nie tylko w swobodzie poruszania się w wodzie, ale również… różnicę w formie na co dzień! Inwestycja w naukę poprawnego pływania jest więc inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie – bez wątpienia warto znaleźć na nią czas i zrobić coś dla siebie!

Likes:
0 0
Views:
170
Article Categories:
Life Style

Comments are closed.