Balustrady nierdzewne ze szkłem – stalowa klasyka

szklo

Balustrady ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem coraz częściej goszczą w naszych domach i mieszkaniach, wypierając tradycyjne barierki z drewna. Swoją popularność balustrady z nierdzewki zawdzięczają przede wszystkim trwałości i niezawodności stali, ale inwestorzy doceniają także ich elegancki i stylowy wygląd, który świetnie uzupełnia każdy rodzaj wnętrza. Jak wybrać balustradę wykonaną ze stali nierdzewnej ze szkłem i na co zwrócić uwagę?

Balustrada ze stali nierdzewnej i szkła – gdzie i dla kogo?

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej i barierki z nierdzewki ze szkłem od dawna przestały kojarzyć się wyłącznie z wyposażeniem galerii handlowych, biurowców czy hal produkcyjnych. Dzisiaj balustrady tego typu są popularnym zabezpieczeniem balkonów i tarasów, a także nowoczesnych mieszkań i domów jednorodzinnych. W tym przypadku stalowe barierki świetnie sprawdzają się jako wsparcie stalowych schodów wewnętrznych. Nic dziwnego – balustrady ze stalą i szkłem od dawna są synonimem elegancji i klasyki, która jednak z łatwością wpisuje się w nowoczesny styl współczesnego budownictwa. Nierzadko możemy je zatem spotkać w domach o prostym wystroju, w których dominuje chłodna kolorystyka i eleganckie wyposażenie wnętrz. Najczęściej jednak balustrady ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem montowane są w nowoczesnych mieszkaniach, często dwukondygnacyjnych, w których króluje styl loftowy. Balustrady stalowe instalowane przy schodach wewnętrznych dobrze sprawdzą się też jako wyposażenie małych i ciemnych wnętrz, w których brakuje miejsca na zabudowane i ciężkie schody. W takim wypadku balustrada ze stali najlepiej będzie się spisywała w połączeniu ze schodami ażurowymi. Szklana balustrada szczególnie efektownie wygląda też w połączeniu z prostymi, stalowymi szynami lub łącznikami, ozdabiając przestrzeń i dodatkowo optycznie ją powiększając. 

Balustrada z nierdzewki ze szkłem – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stalowych balustrad i balustrad ze szkłem. Jedną z popularniejszych form barierek balkonowych jest balustrada ze szkła w stalowej szynie. Jej konstrukcja polega na umieszczeniu tafli z bezpiecznego szkła hartowanego w szynie, która ją podtrzymuje i przejmuje ciężar naporu na balustradę. Szyna jest mocowana do podłoża balkonu lub tarasu liniowo za pomocą stalowych zabezpieczeń i może być wysunięta ponad jego powierzchnię lub schowana w całości w podłodze. W tym drugim przypadku, jeżeli montujemy balustradę na balkonie, musimy jednak pamiętać o dobrym odwodnieniu. Balustrada całoszklana tego typu wygląda niezwykle efektownie i zaskakuje estetycznym wyglądem – wbudowane w szynę łączniki są niewidoczne, co dodatkowo sprawia wrażenie przestrzenności naszego balkonu. 

Bardzo popularną formą balustrady są także balustrady ze szkła w ramie ze stali. W tym przypadku w odróżnieniu od balustrady całoszkalnej tafla szkła mocowana jest do stalowych słupków nośnych, które podtrzymują ją za pomocą stalowych łączników i uchwytów. Balustrada tego typu wyposażona jest w stalową barierkę, która wspomaga poruszanie się po schodach i dodatkowo zamyka szklaną balustradę w eleganckiej stalowej ramie. Balustrady ze szkła i stali świetnie wyglądają jako zabezpieczenie balkonów i tarasów, ale doskonale spisują się też jako uzupełnienie stalowych schodów wewnętrznych, zwłaszcza schodów ażurowych. 

Balustrada szklana samonośna jest kolejnym typem nowoczesnej balustrady, który coraz częściej znajduje grono zadowolonych użytkowników. Balustrada ze szkła tego typu składa się z tafli hartowanego szkła przytwierdzonego do podłoża za pomocą łączników ze stali nierdzewnej. Stalowe rotule mogą być umieszczone punktowo lub liniowo i stabilizują całą konstrukcję balustrady. Najczęściej balustrady samonośne spotykane są jako wyposażenie balkonów i tarasów, ale nierzadko można je spotkać także przy schodach wewnętrznych

Balustrada stalowa ze szkłem – zalety

Podstawową zaletą balustrad wykonanych ze stali jest ich stabilność, wytrzymałość i bezpieczeństwo podczas użytkowania schodów i balkonu. Barierki ze stali są niezwykle wytrzymałe i odporne na rdzę, co dodatkowo kwalifikuje je jako balustrady zewnętrzne. Szklane wypełnienie balustrady wygląda efektownie i jest prostym sposobem na jednoczesne zabezpieczenie balkonu, jak i doświetlenie ciemnej i ciasnej przestrzeni pokoju. Co istotne, szklana balustrada jest w pełni bezpieczna, ponieważ wykonuje się ją wyłącznie ze szkła hartowanego klejonego specjalną folią zabezpieczającą. Szkło wykorzystywane do konstrukcji balustrad stalowych jest też łatwe w czyszczeniu. Podobnie jest z balustradą ze stali nierdzewnej – w jej przypadku nie musimy się martwić ani o dodatkowe środki konserwujące, ani zacieki powodujące rdzewienie barierki. Pod tym względem balustrada z nierdzewki jest też najbardziej opłacalnym rozwiązaniem z dostępnych na rynku typów barierek balkonowych. 

Źródło: Kobamet

Likes:
0 0
Views:
773
Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.